pl

Kurs dolara hongkońskiego

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena dolara hongkońskiego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania dolara hongkońskiego w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna HKD InternetowyKantor.pl 0,4999
Kurs sprzedaży HKD InternetowyKantor.pl 0,5041
Kurs średni HKD InternetowyKantor.pl 0,5020
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Kurs dolara hongkońskiego - wykres

Śledź kurs dolara hongkońskiego na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistm
Aktualny kurs HKD/PLN: 0,000

Kurs dolara hongkońskiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Dolar hongkoński

Choć Hongkong jest obecnie regionem administracyjnym Chińskiej Republiki Ludowej, posiada własną jednostkę płatniczą i jest nią dolar hongkoński. Waluta w Hongkongu zgodnie ze standardem ISO 4217 nosi międzynarodowy kod HKD, a czasami oznaczany jest również symbolem HK$.

Współczesny HKD - waluta handlowa

Hong kong dollar to środek płatniczy, którego zasięg ogranicza się do Hongkongu, czyli specjalnej strefy administracyjnej Chińskiej Republiki Ludowej, przy czym nieoficjalnie waluta HKD funkcjonuje również w Makau. Za dolara hongkońskiego i kurs HKD odpowiedzialny jest bank centralny, Hong Kong Note Printing Limited. Co ciekawe, jeżeli chodzi o Hongkong, waluta w banknotach jest emitowana przez rząd i dwa prywatne banki: Hong Kong&Shanghai Bank oraz Standard Chartered Bank.

Jeden dolar hongkoński dzieli się na 100 centów. Nominały monet będących obecnie w obiegu to: 10, 20, 50 ¢ oraz 1, 2, 5 i 10 HK$. Banknoty mają zaś wartości: 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 dolarów hongkońskich. Całkiem interesujące są monety HKD, które mają różne kształty, przez co stanowią dla turystów atrakcyjną pamiątkę z podróży. Waluta HK występująca w formie banknotów ma zaś różne wzory graficzne, w zależności od emitującego je banku. To, co łączy hong kong dolllars bez względu na instytucję emisyjną, to kolorystyka. Banknoty 20 HK$ są niebieskie, 50 HK$ fioletowe lub zielone, 100 HK$ czerwone, 500 HK$ brązowe, a 1000 HK$ żółte. Najbardziej charakterystyczny jest banknot o nominale 10 HKD - w przeciwieństwie do pozostałych wykonany jest bowiem z tworzywa sztucznego i opatrzony przezroczystym okienkiem.

Dolar hongkoński - historia waluty

HKD wyłonił się z monetarnego zamieszania. w celu ujednolicenia systemu w roku 1863 w Londynie wyemitowano pierwsze zastępcze monety, utrzymane w systemie dolarowym. Gdy Japonia okupowała Hongkong, waluta obowiązująca na tym terytorium zmieniła się na japońskiego jena wojskowego, ale po wyzwoleniu zostało to unieważnione. w 1972 roku HKD kurs został ściśle powiązany z dolarem amerykańskim. Od 1983 roku kurs dolara hongkońskiego utrzymywany jest na poziomie około 7,8 HKD/1 USD.

Waluta Hongkongu w 2019 roku była 13. najczęściej obracaną walutą na świecie. Wyjaśnieniem tego jest m.in. rozwinięta, oparta na handlu zagranicznym gospodarka, która sprawia, że HK dollar budzi zainteresowanie wśród wielu państw. Kurs dolara hongkońskiego wbrew pozorom może być interesujący nawet dla osób obracających dolarami amerykańskimi, bo ewentualne odstępstwa od sztywno ustalonej relacji między tymi walutami wywołują duży niepokój na rynkach. Relacja Hong Kong Dollar to PLN jest zdecydowanie mniej istotna. Parą HKD PLN są zainteresowani głównie turyści, którzy postanawiają odwiedzić wybrzeże Chin. To, jaki dolar hongkoński kurs będzie miał w czasie wymiany, może mieć dla nich znaczenie ze względu na dość wysokie ceny w Hong Kongu. Przed wyjazdem warto więc śledzić, jak zmienia się relacja HKD to PLN i kupić walutę w najkorzystniejszym momencie. Na szczęście, nawet jeśli w trakcie wakacji skończy się nam w portfelu waluta, Hongkong jest pełen bankomatów, w których spokojnie będzie można wypłacić pieniądze.

Waluta Hongkongu i związane z nią ciekawostki

  • Dzięki porozumieniu pomiędzy Chinami a Wielką Brytanią, Hongkong posiada autonomię względem emisji pieniędzy.

  • 10 HKD jest wyjątkowy, bo występuje w formie monety i banknotu. Ponadto jako jedyny z nominałów nie jest emitowany przez Bank of China.

  • Do 1841 roku Hongkong nie posiadał własnego środka płatniczego, a w obiegu spotkać można było m.in. indyjskie rupie, hiszpańskie i meksykańskie reale oraz różne monety chińskie.

HKD
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00