pl

Kurs liry tureckiej

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena liry tureckiej? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania liry tureckiej w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna TRY InternetowyKantor.pl 0,1163
Kurs sprzedaży TRY InternetowyKantor.pl 0,1323
Kurs średni TRY InternetowyKantor.pl 0,1243
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Kurs liry tureckiej - wykres

Śledź kurs liry tureckiej na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistm
Aktualny kurs TRY/PLN: 0,000

Kurs liry tureckiej na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Lira turecka

Lira turecka według międzynarodowego standardu ISO 4217 określana jest kodem TRY. Czasem wykorzystuje się też skróty „TR” lub „TL”. w 2012 roku został dodatkowo wprowadzony symbol „₺”, wybrany rok wcześniej w konkursie ogłoszonym przez Bank Centralny Turcji.

Lira turecka - fakty o walucie

Nazwa, jaką nosi waluta Turcji, pochodzi od słowa „libra”, czyli jednostki wagowej, stosowanej przez starożytnych Rzymian, a więc m.in. na terenie dzisiejszej Turcji. Liry tureckie obowiązują w Turcji oraz na Cyprze Północnym.

1 lira turecka dzieli się na 100 kuruszy (kuruşlar). Podjednostka liry nosi skrót „Kr”, a jej nazwa pochodzi od słowa „ciężki”, co nawiązuje do dużej wagi siedemnastowiecznych monet. Waluta w Turcji w formie monet występuje w nominałach: 1, 5, 10, 25 i 50 kuruszy oraz 1 lira. Wśród banknotów możemy zaś wyróżnić 5, 10, 20, 50, 100 i 200 lir tureckich. Rewersy przedstawiają podobizny polityka Mustafy Kemala (Atatürka), a na awersach pokazane są typowe dla Bliskiego Wschodu ornamenty i inne znane postaci. Warto dodać, iż turecka lira, dzięki dobrym zabezpieczeniom, bardzo rzadko jest podrabiana.

Para PLN TRY, mimo dość dużej odległości między naszymi państwami, jest całkiem często wymieniana. To, jaki kurs lira turecka ma w danej chwili, interesuje szczególnie turystów, bo pogoda, krajobrazy i luksusowe kurorty sprawiają, że Turcja jest atrakcyjnym kierunkiem wakacyjnym. Waluta TL robi się przez to szczególnie popularna w okresie urlopowym, a, jak nietrudno się domyślić, ceny w Turcji, szczególnie w przypadku hoteli czy restauracji, są w tym czasie najwyższe.

Lira turecka - kurs, historia i znaczenie na rynku

Dzisiejsza waluta turecka zaczęła kształtować się w czasach, gdy Imperium Osmańskie chyliło się ku upadkowi. Pierwsza lira, wówczas osmańska, pojawiła się w obiegu w 1844 roku. w 1923 roku wprowadzono pierwszą lirę turecką, opatrzoną napisami w języku łacińskim i przedstawiającą wizerunek Mustafy Kemala, zwanego ojcem narodu. w takiej postaci waluta przetrwała aż do roku 2005, gdy z powodu hiperinflacji konieczna okazała się denominacja waluty. Tzw. nowa lira turecka funkcjonowała 3 lata, a potem dokonano kolejnych zmian. Kod waluty został wtedy zmieniony z „TRL” na „TRY”.

Kurs liry tureckiej znajduje się w kręgu zainteresowania przedsiębiorców, w tym polskich firm. w 2019 roku Turcja była czwartym największym pozaunijnym odbiorcą naszych produktów, co oznacza, że kurs TRY jest dla Polski bardziej istotny, niż mogłoby się wydawać. Ponadto, wymiana handlowa z Turcją wciąż rośnie, toteż można się spodziewać, że zapotrzebowanie na parę TRY PLN także będzie się zwiększać. Poza tym, w ostatnich latach turecka waluta utrzymywała się w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych walut. Warto jednak przy tym wspomnieć, że kurs tureckiej liry cechuje się dużą zmiennością, również na parach lira turecka euro i lira turecka PLN. Między innymi dlatego, wyjeżdżając na wakacje do Turcji, warto już wcześniej sprawdzić, ile kosztuje lira turecka, i kupić walutę w najkorzystniejszym momencie.

TRY – ciekawostki związane z walutą Turcji

  • W wyniku olbrzymiej hiperinflacji (2005 r.) lira trafiła do Księgi rekordów Guinessa jako najbardziej bezwartościowa waluta na świecie.

  • 1 lira turecka ma podobny rozmiar i wagę do 2 EUR, ale znacznie niższą wartość. Zdarzają się więc oszustwa, polegające na wrzucaniu jednolirowych monet do automatów vendingowych.

  • Monety 50 Kr oraz 1 Kr są natomiast podobne do naszych polskich monet. 50 Kr przypomina 5 zł, a 1 Kr - 1 polski grosz.

TRY
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00