pl

Kurs reala brazylijskiego

Interesują Cię aktualne kursy walut i cena reala brazylijskiego? Bądź cały czas na bieżąco! Poniżej przedstawiamy aktualne notowania reala brazylijskiego w naszym kantorze internetowym.

Kurs kupna BRL InternetowyKantor.pl -
Kurs sprzedaży BRL InternetowyKantor.pl 0,7371
Kurs średni BRL InternetowyKantor.pl 0,7246
Zmiana kursu średniego (od poprzedniego notowania) -
Następna aktualizacja kursu za 0 sek.

Kurs reala brazylijskiego - wykres

Śledź kurs reala brazylijskiego na wykresie i obserwuj trendy
Wykres aktualizuje się w czasie rzeczywistm
Aktualny kurs BRL/PLN: 0,000

Kurs reala brazylijskiego na wykresie jest prezentowany dla celów orientacyjnych, w oparciu o przybliżone dane i nie ma charakteru transakcyjnego tzn. nie stanowi ze strony serwisu elementu oferty ani propozycji zawarcia transakcji.

Real brazylijski

Real brazylijski według klasyfikacji ISO 4217 znany jest pod kodem walutowym BRL. Powszechnie używanym symbolem jest oznaczenie R$. Waluta Brazylii zajmuje miejsce w pierwszej dwudziestce pod względem udziału w obrotach na światowym rynku walutowym.

Real brazylijski współcześnie

1 real brazylijski dzieli się na 100 centavos. W 2010 roku zapoczątkowana została nowa seria banknotów, na awersach których umieszczono symboliczne popiersie kobiety, uosabiającej Republikę. Rewers banknotów w zależności od nominału zdobią wizerunki zwierząt Brazylii, np. jaguar czy ara. Banknoty posiadają nominały 2, 5, 10, 20, 50,100 i 200 R$.

W obiegu są monety o wartości 1, 5, 10, 25 oraz 50 centavos, a także 1 reala (1 R$). Awers monety zdobi Krzyż Południa, czyli najważniejszy gwiazdozbiór południowej półkuli. Na rewersach monet znajdują się ważne dla historii kraju postacie, jak brazylijski rewolucjonista Tiradentes czy odkrywca Brazylii, Pedro Alvares Cabral.

Kurs reala brazylijskiego ulegał mocnym wahaniom na przestrzeni ostatnich dekad, co związane było z niestabilnością gospodarczą, kryzysami ekonomicznymi i zmianami politycznymi. Z racji znaczącej roli eksportu w gospodarce Brazylii, kurs reala brazylijskiego powoli się stabilizuje i umacnia poprzez zwiększony napływ USD, w którym rozliczane są transakcje za eksportowane surowce.

Dla Polaków kurs reala brazylijskiego nie ma dużego znaczenia ze względu na niewielką wymianę handlową między krajami. Kurs BRL/PLN najczęściej interesuje osoby, które zamierzają wyjechać do Brazylii w celach turystycznych. Z uwagi na niezbyt duży popyt na tę walutę, brazylijskie pieniądze najłatwiej wymienić online.

Waluta Brazylii i jej historia

Historia pieniądza na terenie Brazylii sięga czasów XVII wieku, kiedy na nowy ląd przybyli europejscy zdobywcy. Pierwsze monety bite były przez Holendrów już w latach 1630-1654. Z kolei w 1694 roku ówczesny król Portugalii założył pierwszą mennicę brazylijską, co można uznać za początek systemu monetarnego w tym kraju. Jednak o własnej walucie można mówić dopiero od 1822 roku, czyli od momentu uzyskania niepodległości przez Brazylię.

Pierwszą walutą w niepodległej Brazylii stał się real. Waluta ta stopniowo traciła na wartości, a w 1933 roku, na skutek gospodarczego kryzysu, powiązano ją z dolarem amerykańskim. Pogłębiająca się deprecjacja reala wymusiła w 1942 roku zastąpienie go nową walutą – cruzeiro. Początkowo zmiana ta spełniała założenia, jednak z czasem pojawiały się kolejne problemy, takie jak kryzysy gospodarcze, zadłużenie państwa i rekordowo wysokie wskaźniki inflacyjne.

1 lipca 1994 roku nastąpiła reforma walutowa. Cruzeiro został zastąpiony przez reala brazylijskiego, co było częścią planu stabilizacji brazylijskiej gospodarki. W chwili wprowadzenia, real wart był dokładnie jednego dolara amerykańskiego, jednak kryzysy walutowe i gwałtowny wzrost inflacji przyniósł silną deprecjację brazylijskiej waluty. Historycznie patrząc, real nie był dobrym sposobem na dywersyfikację walutową. W ciągu 20 lat kurs BRL/PLN spadł o prawie 40%.

Ciekawostki związane z BRL

  • Wprowadzenie obowiązującej dzisiaj waluty Brazylii, czyli reala brazylijskiego, miało być jednym ze sposobów na zduszenie inflacji, która w 1993 roku wynosiła 2500%.

  • Nazwa real pochodzi od portugalskiej monety, która funkcjonowała w Portugalii od 1430 do 1911 roku. W języku portugalskim słowo real oznacza „królewski”, co można przetłumaczyć jako królewską walutę.

  • Pod koniec XVII wieku zaczęła się gorączka złota w Brazylii. W samym XVIII wieku wysłano z Brazylii do Portugalii około 800 ton złota.

BRL
Sprawdź, ile możesz zaoszczędzić!
Szybki kontakt
Infolinia
+48 61 250 45 65
LiveChat
Rozpocznij LiveChat
E-mail
biuro@internetowykantor.pl
Nasi konsultanci pracują
w dni robocze (pn-pt)
w godzinach 08:00 - 20:00